TÜM DEĞİŞİKLİKLER VE AÇIK UÇLU SORU ÖRNEKLERİ

Yaklaşık son 6-7 nesildeki öğrencilerimden duyduğum en klişe ve aynı cümle şu; “199…’lularda oldu değişiklikler. ÖSYM yeni çıkan MEB kanunu ile bazı değişikliklere gitti. Aslında adaylar haklı olarak bu değişiklikler şimdi mi yapılır dediler. Ama bu değişiklik aslında haziran ayı sonunda komisyona geldi. Fakat Temmuz ayında gerçekleşen menfur saldırı nedeniyle görüşülmesi, konuşulması oylanması ve onaylaması ancak bu vakte kaldı. Aslında bu menfur olay olmasaydı bu değişiklikler hakkında biz Ağustos ayında bilgi sahibi olacaktık. Peki bu kanun neler getirdi. Açık Uçlu Sorular Bu LYS’de  olsa olacak ve ÖSYM’nin Yayınladığı Örnekleri Yazının sonunda yer alıyor


Sınavlarda ve MEB kanunu ile yapılan değişikliklere özetle değinmek gerekirse kanunun Sınavlar süreci ile ilgili kısmı şunlardan oluşuyor.

Artık iptal edilen soru herkese doğru sayılmayacak
ÖSYM bundan önceki kanun gereği iptal edilen soruyu o testten herhangi br soru işaretlemiş öğrenci için doğru cevap kabul ediyordu.Şimdi ise iptal edilen soru herkes için doğru kabul edilmeyecek. Örneğin 40 sorudan 1 tanesi iptal edilirse 39 soru üzerinden değerlendirme yapılacak

E-SINAV Uygulaması
Elektronik sınav adı altında adyalara aynı anda ya da farklı zamanlarda aynı veya farklı sorularla bireyselleştirilmiş sınavlar yapılabilmesinin önü  açılmış oldu. Yani en çok eleştiri alan “kaderin 3 saate sıkıştırılması” kavramının önüne geçme adına önemli adımlar atılmış oldu.

Gerçek Sınavda Deneme Sorusu Sorulabilir
Sınavlarda adaylara ek süre verilmek kaydıyla deneme soruları sorulmasının önü açılmış oluyor. Fakat adaylar dahil hiç kimse hangi sorunun deneme sorusu olduğunu bilmeyeceği de kanunda ifade ediliyor. Taslak kısmında bu soruların puanlama hesabında kullanılmayacağı ibaresi vardı ama bu konuda kanun metninde bir ibare bulunmuyor.

Piyasada Bulunan Kaynaklardaki Soruların Kullanılması
Kanunla sınavlara soru hazırlarken yayınlanmış ve alenileşmiş eserlerden yararlanılması hatta alıntı yapılabileceği ve yapılırken de eser sahibinin ve eserin isminin gizli tutulacağı ifade ediliyor.

Biyometrik Doğrulama Yöntemleri Kullanılabilir
Bina girişlerinde  adaylara ve sınav görevlilerine biyometrik doğrulama(parmak izi vs.) yöntemleri kullanılabilir. Bunların uygulanamadığı durumlarda sadece TC kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı veya geçerlilik süresi dolmamış pasaportla kontrol uygulanacak.

Sınav Görevlileri Sadece Öğretmenlerden Oluşmayabilir
ÖSYM bu kanunla tüm kamu kurum ve kuruluşlarından kamu görevlilerini sınav görevlisi olarak kurum onayıyla görevlendirebilecek. Yani sınavda sınav görevlisi olarak öğretmen ya da öğretim görevlisi olmak gerekmeyecek. Her kamu görevlisi sınav görevlisi olarak sınavda görev alabilecek

YÖK BAŞKANININ AÇIKLAMALARINDAN DUYDUKLARIMIZ

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın LYS sistemine ilişkin açıklamalarından da bu seneki sınav sonuçlarıyla ilgili değerlendirmeler öğrendik. Bunları da şu şekilde özetleyebiliriz.

Öğretmenlik İçin Sıralama Şartı
Şimdiye kadar Tıp(40000), Hukuk(150000), Mimarlık(200000) ve Mühendislik(240000) için sıralama şartı getirilmişti. Bu seneden itibaren ise öğretmenlik tercih edebilmek için de ilk 240000 içinde olmak gerekecek.

YGS Puanı ile Öğrenci Alan Öğretmenlik Bölümü Kalmadı
YÖK’ün yeni düzenlemesine göre, bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği programı YGS-1 puan türünden MF-1 puan türüne, beden eğitimi ve spor öğretmenliği programı, YGS-6’dan TM-2’ye, kimya öğretmenliği programı, YGS-2’den MF-3’e, okul öncesi öğretmenliği programı, YGS-5’ten TS-1’e, özel eğitim öğretmenliği programı da YGS-4’ten TS-1 puan türüne dönüştürüldü.

İlahiyat Fakültelerine Giriş Artık LYS Puanı ile Olacak
YÖK Başkanı, yeni ilahiyat fakültesini hedefleyen için öğrencilere de bilgilendirmede bulundu. Saraç ilahiyat fakültelerinde yapılacak değişikliği şu sözlerle dile getirdi: “Yükseköğretim Kurulu olarak ilahiyat fakültelerinde artık bu yıldan itibaren ikinci aşamadan öğrenci alınacağını burada açıklamak isterim.”

Sınavsız Geçiş Kaldırıldı
 Bu konuda bir düzenleme yapıldı. Sınavsız geçiş olmayacak ama daha önce kaldırılan ek puan alma durumu önlisans için getirildi.Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), sınavsız geçişin kaldırıldığı meslek lisesi mezunlarının, üniversitelerin aynı alandaki ön lisans programlarına yerleştirilmelerinde, merkezi sınavlardan aldıkları puanlara ilave edilecek ortaöğretim başarı puanına eklenecek katsayı 0,06 olarak belirlendi. YÖK’ten yapılan açıklamada, 9 Aralık 2016 tarihli, 6764 sayılı Kanun ile bir mesleğe yönelik program uygulayan liselerin mezunlarının, yükseköğretim ön lisans programlarına yerleştirmelerinde sınavsız geçiş uygulamasının kaldırıldığı belirtildi.

Açık Uçlu Sorular Bu LYS’DE Olacak
YÖK başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, daha önce de gündeme gelen LYS’de açık uçlu sorular döneminin başlayacağını duyurdu. Peki , LYS soruları açık uçlu mu olacak? Saraç, LYS sorularının açık uçlu olacağını şu sözlerle dile getirdi: “Üniversiteye girişteki ikinci aşama olan LYS’de öğrencilerin açık uçlu sorularla tanışmasını sağlayacak şekilde az sayıda soru sorulacağını ifade edebilirim. Öğrencilerimizi hiçbir şekilde tedirginliğe sevk etmemiz lazım. Açık uçlu soruya yavaş yavaş geçilecek. Bu bağlamda öğrencilerimizin açık uçlu sorularla tanışmasını istiyoruz.”.YÖK başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın açıklamaları ardından “açık uçlu soru nedir?” sorusu yeniden gündeme geldi. Açık uçlu soru, basitçe evet ya da hayır olarak cevaplanamayan, şıkları bulunmayan klasik, yazılı soruları ifade eden soru tipidir. Açık uçlu soruda soruyu cevaplayanın duygu ve düşüncelerine analizle ulaşılmak istenir.

ÖSYM Açık Uçlu sorularla ilgili daha önce deneme olarak  şu örnekleri yayınladı

Açık Uçlu Deneme Sınavı Sorularına ulaşmak için Tıklayın

Yeni MEB Kanunu Tam Metin

Beğendiyseniz Tıklayın ve Paylaşın
0