USB’LERİNİZ VİRÜSTEN KORUNSUN

usb-virus-300x200İnternetin yaygınlaşması üzerine virüs hayatımızın en büyük dertlerinden oldu. Virüs nedeniyle yaşanan data kayıpları ise bazen çekilmez hale geliyor. Herkesin ortak bir derdidir virüslerden kurtulmak ama genelde ise başarılı olunamamaktadır. Bununla ilgili ben de bu derdi çekenlerden biri olarak yoğun araştırmalarım sonucunda bir yol buldum ve bunu da sizlerle paylaşmak istiyorum.

Genel manada virüsten korunmak için usb’lerimizi yazmaya karşı koruyoruz. Evet gülerek yazmaya karşı korursam ne işe yarar diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Ama bunun da bir yolu var. hem kilitli olacak hem de içine yeni veriler ekleyebileceksiniz. Ben uzun zamandan beri kullanıyorum ve kafam rahat.

İşte Çözüm Yolu;

Günümüzde virüslerin yayılması %80 oranla USB disklerle gerçekleşmektedir. Bu nedenle aşağıda örnek resimlerle anlattığım işlem uygulandığında tak-çıkar yaptığınız cihazlardan USB disklerinize virüs bulaşmayacağının garantisini verebilirim. Ayrıca USB disklerini işletim sistemi yüklemek için boot olarak kullanan arkadaşlarında disklerindeki işletim sistemi bu sayede tertemiz olarak kalacaktır.

 

Önce USB diskinizi NTFS olarak biçimlendirin. Diski neden FAT olarak değilde NTFS olarak biçimlendirdiğimize gelince FAT olarak biçimlendirince güvenlik sekmesi görünmüyor. 

 

Biçimlendirme sonrasında içine bir klasör oluşturun ve usb de bulunmasını istediğiniz dosyaları bunun içine atın.

 

USB diskinize sağ tıklayın özellikler sekmesine tıklayın açılan pencerede güvenlik sekmesini açın.

 

Everyone için sadece resimdeki izinleri verin diğer izinleri kaldırın.

 

Sonra USB içine oluşturduğunuz klasör üstüne sağ tıklayıp özelliklere tıklayın yukarıdaki gibi bir pencere açılacak ve bu pencerede Tam Denetim karşısındaki izin ver sekmesine tıklayıp tam denetime izin verin

 

Artık USB diskinize doğrudan dosya yazılamaz. Bu sayede tak-çıkar yaptığınız aygıtlardan isteğiniz dışında bulaşan virüsleride engellemiş olursunuz. Eğer Usb içine yeni dosyalar koymak isterseniz oluşturduğunuz klasör içine atabilirsiniz.

Beğendiyseniz Tıklayın ve Paylaşın
0